Telefon 24/7:  +48 609 860 001

Podróż do Niemiec w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

w Aktualności

Osoby przebywające w Niemczech i podejrzewające u siebie objawy zakażenia (gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem) powinny kontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).

W Niemczech obowiązują przepisy o obowiązkowej kwarantannie dla osób wjeżdżających z obszarów uznanych jako obszar podwyższonego ryzyka.

Aktualna lista krajów i obszarów, z których po przyjeździe do Niemiec należy udać się na kwarantannę jest dostępna na stronie Instytutu Roberta Kocha.

NA DZIEŃ 13 STYCZNIA 2021 CAŁA POLSKA UZNAWANA JEST ZA OBSZAR PODWYŻSZONEGO RYZYKA (OD 24 PAŹDZIERNIKA 2020).

Część landów wprowadziła już przepisy dotyczące dodatkowego testu przy wjeździe do Niemiec. Negatywny wynik testu przy wjeździe nie zwalnia z obowiązkowej kwarantanny. Z kwarantanny może zwolnić dopiero drugi test wykonany 5 dni po wjeździe (tzw. strategia dwóch testów). Aktualnie wymogi Instytutu Roberta Kocha spełniają testy PCR i szybkie testy antygenowe (czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%). Wynik testu powinien być w jęz. angielskim, niemieckim lub francuskim. Obowiązek dodatkowego testu przy wjeździe nie dotyczy co do zasady grup osób zwolnionych z kwarantanny. Zalecamy śledzenie bieżących informacji na stronach krajów związkowych.

WYTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH:

  1. Ustal do jakiego kraju związkowego w Niemczech jedziesz. W Niemczech jest 16 krajów związkowych (landów) i to władze krajów związkowych ustalają szczegółowe przepisy dotyczące kwarantanny. 
  2. Zapoznaj się z regułami dotyczącymi obowiązkowej kwarantanny w landzie, do którego jedziesz. Informacje o ogólnych zasadach kwarantanny w Niemczech znajdziesz poniżej. Niektóre landy wprowadziły jednak w swoich rozporządzeniach odstępstwa w stosunku do ogólnych zasad, w szczególności jeżeli chodzi o grupy osób wyłączone z obowiązku odbywania kwarantanny po wjeździe do Niemiec. W Nadrenii – Północnej Westfalii nie obowiązują ogólne zasady kwarantanny po przyjeździe z obszaru podwyższonego ryzyka, jednak obowiązuje nakaz przedłożenia negatywnego wyniku testu oraz rejestracji wjazdu. Dlatego oprócz informacji ogólnych zapoznaj się również ze szczegółami na temat poszczególnych landów.
  3. Zarejestruj elektronicznie swój przyjazd do Niemiec na stronie www.einreiseanmeldung.de.

Dane podane podczas rejestracji zostaną przekazane automatycznie do właściwego urzędu ds. zdrowia. 

UWAGA! Elektroniczna rejestracja podróżnych NIE dotyczy tylko tych osób, które:

  • przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, 
  • podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin, 
  • przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych).

Wszystkie inne osoby są zobowiązane do dokonywania elektronicznej rejestracji wjazdu do Niemiec. Potwierdzenie elektronicznej rejestracji może być wymagane przez przewoźnika oraz będzie wymagane przez funkcjonariusza granicznego w przypadku kontroli. 

  1. Stosuj się do zaleceń i ograniczeń wprowadzonych przez kraje związkowe oraz władze lokalne, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jeżeli w ciągu odbywania kwarantanny zauważysz u siebie objawy zachorowania na COVID-19, bezzwłocznie zgłoś się do urzędu ds. zdrowia lub lekarza rodzinnego.

Więcej informacji:

www.gov.pl

https://www.gov.pl/web/niemcy/aktualnosci

www.paih.gov.pl

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner